podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Malta - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Malta - wiza, ambasady, przepisy

Valletta     
malta
Malta - podróże na MaltęMalta - mapa krajuMalta - spis artykułów i galeriiMalta - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeMalta - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaMalta - szczepienia, zdrowie, poradyMalta - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROMalta - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOMalta - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Euro­pejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Malty do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu przysługuje też członkowi rodziny obywatela UE, nieza­leżnie od jego przynależności państwowej. Ograniczenia swo­bodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu.
Informacje dla kierowców
W czasie wyjazdów turystycznych można posługiwać się polskim prawem jazdy. Nie ma żadnych specjalnych wymagań związanych z ubezpie­czeniami samochodowymi i wypadkowymi. Ruch samochodowy jest lewostronny. Obowiązują ograniczenia prędkości.
Podróżowanie po kraju
Na Maltę najszybciej i najprościej można dostać się samolotem. Można tam również dotrzeć drogą lądową przez Włochy, a następnie promem z Sycylii, Salerno, Genui lub z Katanii. Najbardziej praktycznym środkiem lokomocji są auto­busy. Mapkę z zaznaczonymi strefami oraz trasami autobusów i nocnych busów można dostać w centrum informacji w Valletcie lub znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia Maltańskiego Transportu Publicznego: www.atp.com.mt. Na stronie interne­towej władz maltańskiego transportu (www.maltatransport.com) znajduje się mapka – po kliknięciu na wybraną miejscowość otrzymać można dokładny rozkład jazdy autobusów z podanymi godzinami odjazdów z pierwszego i ostatniego przystanku. Za pośrednictwem oficjalnej rządowej strony internetowej doty­czącej pobytu na Malcie (www.visitmalta.com) można m.in. zarezerwować hotel, a także wykupić bilety lotnicze.
Przepisy celne
Zgodne z normą unijną. Nie ma ograniczeń co do ilości produktów spożywczych, które można kupić i zabrać ze sobą, jeżeli są one przeznaczone na własny użytek. zgodnie z przepisami unijnymi Podróżni wjeżdżający lub wyjeżdżający z terytorium Malty są zobowiązani do zgłaszania organom celnym posiadanej przy sobie gotówki w kwocie równej lub wyższej niż 10.000 EUR (także jej ekwiwalentu w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach, np. akcjach, obligacjach, czekach podróżnych, itp.).
Przydatne informacje
• Malta leży w śródziemnomorskiej strefie klimatycznej. Nie występują tu ostre wiatry, średnia temperatura waha się od 14 st. C (listopad–kwiecień) do 32 st. C latem. Opady przeważają głównie w okresie zimy.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Rzymie (Włochy) akredytowany jest również w Republice Malty.

Konsulat Honorowy RP w Valetta
Konsul honorowy Stephen Parnis England (język angielski)
60, South Street, Valletta VLT 11, Malta
tel.: (00-35 62) 124 43 06
fax: (00-35 62) 123 30 93
e-mail: info@wgpe.com
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Malty
ul. Wiśniowa 40/4
02-520 Warszawa
tel.: 22 646 46 39
fax: 22 646 46 85
e-mail: maltaembassy.warsaw@gov.mt